Reklamace pevného disku Western Digital v Německu

Před časem mě můj NAS box Synology DS710+ upozornil, že jeden z disků (Western Digital (dále jen WD) model WD2003FYYS-02W0B0) má vadné sektory. Disk byl stále v pětileté záruce, takže jsem kontaktoval prodejce, že bych disk rád vyměnil. Ten mě však informoval, že svůj disk musím reklamovat přímo u výrobce – tedy ve Western Digital.

Po krátkém zjišťování jsem zjistil, že budu muset disk skutečně reklamovat u výrobce, který má ale sídlo v Německu. Dále jsem zjistil, že tento problém neřeším jako první, ale už více lidí se na reklamaci WD disků na internetu informovalo.

Informace existují

Bohužel až PO vyřešení své reklamace jsem našel službu externireklamace.cz, která by měla s reklamací pomoci (vyřešit za vás). Sice už při letmém prohlédnutí webu jsem narážel na drobné nevýhody této služby (před mým postupem), ale je možné, že výhod je více. Takže pokud potřebujete reklamovat nějaký hardware touto službou podporovaný, můžete zkusit i ji. Pokud se rozhodnete službu vyzkoušet, budu rád, když v komentářích napíšete své zkušenosti.

Dále jsem našel i sérii článků, popisující můj případ reklamace:

Články jsem bohužel našel rovněž až PO vyřešení reklamace své, takže jsem to celé nečetl, ale co jsem letmo viděl, tak zkušenosti má autor článků podobné jako já, až na odeslání balíku do Německa, které jsem myslím vyřešil lépe.

Přesto tu popíši i svůj případ – třeba to někomu pomůže…

Jak doručit disk do Německa?

To byl největší problém. Balík by se dal poslat Českou poštou, ale podle elektronické kalkulačky by zásilka včetně pojištění stála cca 550,- Kč. Na internetu jsem sice našel zmínky, že to lidi stálo kolem 200,- Kč, ale „zkoušet“ se mi to nechtělo. Museli by mi to evidovat ne jako balík, ale jako psaní a ještě k tomu bez pojištění.

Cena mi přišla dost vysoká, takže jsem doufal, že cena nějaké jiné zásilkové služby typu DPD, PPL, DHL atd. bude lepší. Nebyla – ceny se různí, ale nic výrazně výhodnějšího jsem nenašel.

Při hledání jsem ale narazil i na službu zaslat.cz, která mi na první pohled díky přehlednému a jednoduchému webu padla do oka.

Jak to funguje? Maximálně jednoduše 😉 Vyplníte informace o místu vyzvednutí (můj domov), místu doručení (WD v Německu), pár informací o balíku (rozměry, hmotnost a pojištění) a po odeslání formuláře vám web vyplivne datum doručení a cenu a co je hlavní, dobrou cenu! Pokud s datem doručení a cenou souhlasíte, stačí objednávku potvrdit, zaplatit převodem (asi to jde i hotově, ale v době kdy jsem službu potřeboval já, tam byla (prý z technických důvodů) možnost pouze převodem). Služba zaslat.cz samotnou dopravu neřeší, pouze vám zajistí přepravu pomocí jiné služby (v mém případě GLS).

A jak je to s trasování zásilky? Dobře – na webu můžete sledovat jak je doručení daleko. A jak je to s pojištěním? Taky dobře – každý balík má pojištění do 6.000,- Kč v ceně a tam jsem se (ač docela těsně) vlezl i já. A kolik to tedy celé stálo? 249,- Kč. Možná se to dá sehnat i levněji, ale mě tato cena přišla dostatečně nízká na to, abych dál neztrácel čas hledáním jiných služeb.

Jak to celé probíhalo?

Web podpory firmy Western Digital je v češtině a je poměrně přehledný, takže vytvoření žádosti o reklamaci nebyl problém.

Jestli je váš disk skutečně v záruce, tak je potřeba se nejdříve na webu podpory zaregistrovat. Poté si zaregistrujte svůj produkt / disk a pak můžete jít na vytvoření RMA, což není nic jiného než žádost o reklamaci. Na detailu stránky RMA pak můžete vidět postup reklamace.

Po vytvoření RMA vložte disk do antistatického sáčku (ten, ve kterém disk dostanete v obchodě) a KVALITNĚ disk zabalte do dostatečně vyplněné (např. bublinkovou fólií) pevné kartonové krabice. Co by v balíku mělo být a jak by měl a neměl být zabalen najdete v premaileru, který vám po vytvoření RMA přijde e-mailem.

Jak budete mít balík hotový, vytiskněte si RMA štítek, na který najdete odkaz také v premaileru. Můžete si nadepsat adresy odesilatele a příjemce sami a pak jen vytisknout 3x malou verzi RMA štítku NEBO vytisknout velkou verzi RMA štítku i s adresami a k tomu ještě dvě malé verze RMA štítku a ty nalepit na další dvě strany balíku (to jsem udělal já). RMA štítek musí být nalepen na třech stranách krabice! Hotovo – je čas balík odeslat…

V pátek 21. 11. jsem se tedy rozhodl službu zaslat.cz zkusit a vytvořil objednávku. Po zaplacení 249,- Kč převodem jsem čekal na úterý 25. 11., kdy si měl pro balík přijet kurýr. Toho dne dopoledne se u mě skutečně zastavil kurýr a to od společnosti GLS. Vysvětlil jsem mu, že krabici potřebuji polepenou tak jak je (3x RMA štítek). S požadavkem neměl problém, svůj štítek nalepil na spodní stranu balíku, dostal jsem potvrzení o převzetí a za dvě minuty zmizel v mlze 🙂

Balík měl do Německa dorazit ve čtvrtek a to se také stalo. Ve čtvrtek jsem viděl na webu zaslat.cz stav „doručeno“.

Poté začalo čekání, než se na webu WD u mé RMA objevila informace, že byl balík přijat. To se stalo až 3. 12. Den na to už jsem u RMA viděl, že mi WD zasílá nový disk. Nešlo o stejný typ, ale o novější SATA III verzi toho mého – nic, co by mi vadilo 🙂

Doručení ke mně domů trvalo 2x tak dlouho jak cesta tam, ale nakonec se povedlo. Doručení proběhlo službou UPS. V pátek jsem na webu UPS viděl, že můj balík evidují. V pondělí jsem viděl pohyb v rámci Německa a v úterý v rámci ČR. Ve středu balík dorazil (bydlím na jižní Moravě, takže tam byl asi den navíc). Zabalen byl jednoduše, ale dostatečně. Disk už v RAIDu sviští se svým novým kamarádem v mém Synology 🙂

Závěr a harmonogram celé reklamace

Celá reklamace trvala od OBJEDNÁNÍ odeslání vadného disku do přijetí nového disku celkem 19 dnů (13 pracovních). Veškeré náklady jsou pouze těch 249,- Kč za doručení balíku do Německa. Zpět do ČR to šlo z kapsy Western Digital.

Sice je to asi standard, ale co mě trošku mrzí je to, že na nový disk jsem nedostal novou pětiletou nebo alespoň dvouletou záruční lhůtu. Konec záruky nového disku se rovná konci záruky starého disku. Takže pokud se disk třeba za rok úplně poškodí, budu litovat, že jsem starý reklamoval, protože ten alespoň fungoval (měl pouze vadné sektory).

Pro přehlednost ještě uvádím celkový harmonogram celé reklamace:

 • pátek 21. 11. vytvoření objednávky (zaslat.cz)
 • úterý 25. 11. vyzvednutí balíku (GLS)
 • čtvrtek 27. 11. doručení příjemci
 • středa 3. 12. přijetí disku (dle RMA)
 • čtvrtek 4. 12. odeslání nového disku (dle RMA)
 • pátek 5. 12. převzetí zásilky (UPS)
 • pondělí 8. 12. pohyb balíku v rámci Německa
 • úterý 9. 12. pohyb balíku v rámci ČR
 • středa 10. 12. doručení balíku

Máte-li podobné nebo naopak rozdílné zkušenosti nebo máte-li tipy na další zásilkové služby popř. na co si dát pozor, budu rád za vaše komentáře 😉

2 thoughts on “Reklamace pevného disku Western Digital v Německu

 1. Jigly

  Nemá záruku řešit prodejce? Na faktuře mám záruku 5 let a je na prodejci jak to vyřeší. Uvedený postup je dost masochismus a to jak časový tak i finanční. Kde je napsáno, že něco musím já posílat do reichu?

  1. Lukáš Francálek Autor příspěvku

   Masochismus to docela je a byl bych raději aby to šlo přes prodejce. Taky bych řekl, že to je jejich problém.
   Už si bohužel moc nevzpomínám jak jsem postupoval, ale určitě jsem to zkoušel prvně u prodejce. Ten mě asi přesměroval na výrobce. Myslím, že u prodejce na stránce produktu bylo skutečně uvedeno, že reklamace WD se řeší na české pobočce WD. Tam jsem psal a Ti mě psali postup jak to poslat do Německa. Ale jestli jeto pořešeno nějak „právně“, bohužel netuším.
   Ale když teď Googlím něco jako „reklamace Western Digital“, tak mě to nachází více článků podobných tomu mému, takže to asi bohužel prodejce skutečně nedělá :/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..