Časté chyby v komunikaci: Sekunda vs. vteřina

Kdysi dávno, když jsem chodil na základní školu, nás učitelka z matematiky upozornila, ať si dáváme pozor na rozdíl mezi sekundou a vteřinou. Od té doby v tom mám jasno. Všiml jsem si ale, že drtivá většina lidí v ČR (hádám tak 90% určitě – spíš více) v tom jasno nemá, resp. asi právě má, ale špatně.

VŠUDE slyším jen vteřiny. Venku, v rádiu, v televizi i na internetu. V hovoru mezi lidmi bych to i pochopil, ale ve sdělovacích prostředcích? Tam by se mělo mluvit správně, ne? A právě proto, že výraz sekunda není téměř nikde slyšet (nebo vidět), se to lidi nemají jak naučit.

Jaký je v tom rozdíl?

 • Sekunda je jednotka času! Jak všichni víme, Je to šedesátina minuty.
 • Vteřina je ale jednotka úhlu! To už ne všichni vědí – je to šedesátina úhlové minuty.

Jak to vzniklo?

Dříve byl výraz vteřina synonymem pro sekundu, ale od roku 1980 už je to jinak. Já myslím, že 36 let není málo času na naučení se tohoto rozdílu.

Znáte sportovní zpravodajství České televize „Branky, body, vteřiny„? Ten byl někdy v (nebo po) roce 1980 přejmenován na „Branky, body, sekundy„. Jenže pak se bohužel přejmenoval zpět na špatný název, což je podle mě ukázka velké chyby.

Závěr

Prosím vás, neučte tuto chybu ostatní lidi. Naučte se používat výraz sekunda a pokud možno, opravujte i ostatní. Třeba se lidé jednou naučí termín sekunda používat.

Proč? Protože není důvod mluvit špatně! To už byste mohli rovnou říkat „Oběhl jsem to za 20 litrů.

Takže ještě jednou, pokud mluvíte o jednotce času, použijte to slovo s vulgárním koncem. Zapamatujte si to prosím a naučte to i ostatní 🙂

Tip na další Časté chyby v komunikaci.

12 thoughts on “Časté chyby v komunikaci: Sekunda vs. vteřina

 1. V. Chmelař

  Vážený odborníku, prosím podívejte se do slovníku spisovné češtiny. V obecní komunikaci je schváleno jako časovou jednotku používat oboje, tedy sekundu i vteřinu. Pouze při matematicko-fyzikálním vyjádření poplatné jednotkám SI se používá termín sekunda. Prosím nepleťte lidem hlavu.

  1. Lukáš Francálek Autor příspěvku

   Vážený pane Chmelaři,
   1) Nejsem odborník. Z češtiny jsem měl čtverky. Nikdy jsem nenaznačil že bych odborníkem byl. Naopak ve svých článcích upozorňuji, že odborník nejsem.
   2) Děkuji za doplnění. To, že je slovo „vteřina“ slovníkem „povoleno“ jsem opravdu nevěděl. Právě proto, že odborník nejsem 🙂
   3) Tedy ano, z pohledu češtiny je „povoleno“ sekunda i vteřina. To ale nemění nic na tom, že vteřina je prostě jednotka úhlu. V češtině je toto slovo povoleno ve smyslu času pouze z důvodu „zpětné kompatibility“. Takže trvám si na tom, že termín „vteřina“ se používá významově špatně a byla by škoda s tím pokračovat.

   Pokud budu citovat z Wikipedie slova vteřina, tak „v běžném jazyce se stejným slovem označuje i jednotka času, jejíž nynější název sekunda je od roku 1980 jediný správný odborný a legální název.“

 2. Jirka

  Pane Francálku,
  představte si, že minuta je jednotka na měření úhlu i jednotka na měření času. Tuším, že Vás to psychicky zdrtí, ale nedá se nic dělat.

  1. Lukáš Francálek Autor příspěvku

   Nemám problém s tím, když mají dvě rozdílné veličiny jednotku se stejným názvem. Mám problém s tím, když mají dvě rozdílné veličiny vlastní jednotky, ale lidé je zaměňují 🙂
   Z toho plyne, že k psychickému zdrcení alespoň v tomto případě nedojde.

 3. Stanislav

  Souhlasím s těmi, kteří hájí pozici: „sekunda pro měření času a vteřina pro úhlovou míru“. Držme se jednotek soustavy SI. Je to z mnoha důvodů výhodné. Doporučuji důsledné dodržování již u dětí na 2. stupni základních škol.

 4. David

  Samozřejmě má Lukáš pravdu, a stejně tak Stanislav. Pan Chmelař se zde snaží dělat chytrého, přitom je zcela mimo.
  Takže Lukáši, díky za ostatní za krásné, jasné, výstižné a především správné vysvětlení. Já osobně toto vím, nicméně pro mnohé určitě užitečná informace. Takže jen tak dál a nenechte se odradit kýmkoli, kdo chmelí, a pak neví, co mele!

  1. Lukáš Francálek Autor příspěvku

   Děkuji Davide, za pozitivní komentář 🙂
   Ale děkuji i panu Chmelaři, díky kterému vím, že v pravidlech češtiny je povolena i ta vteřina. Přestože to můj názor na věc nemění, jsem o něco chytřejší 🙂

  2. Vít

   A z jakého důvodu by se nemohla používat vteřina k označení času? Jasně, ve vědeckých publikacích je to jasné. Ale v běžné mluvě? Je to naprosto jedno! Sekunda je jednotka SI, ale to neznamená, že je to češtinářsky jediné slovo, které k tomuto čas. úseku můžeme použít. To je jako říct, že nemůžu použít „hodil jsem na kolečko 3 lopaty písku“, ale místo toho musím říct, že jsem tam hodil 10,234 kg písku… Mooooc pěkné, jak si tu hrajete na chytrého, ale inteligence kolem vás proběhla na poníku a vy jste ji nikdy nedohnal, ač byste rád!

   1. Lukáš Francálek Autor příspěvku

    Asi nemá cenu se opakovat, tak jen upřesním – vteřina se používat určitě může. Nikdo to nezakazuje 🙂
    A já jdu ještě jednou zkusit dohnat toho poníka.

 5. David

  Ano, povolena sice je, ale pokud se budeme bavit o „čase“, pak je prostě správně sekunda. A hlavně i logicky. A jelikož je to vzhledem ke SKUTEČNÉMU významu těchto slov i logické, je zbytečné zde dělat chytrého, i když je vteřina „povolena“.
  Prostě máte pravdu a jedince, kteří jen rýpají, nemám rád.

 6. Iva

  Výraz vteřina je v češtině sice povolen, všichni chápou, o co se jedná, ale proč ho používat nesprávně? Během osmdesátých let se podařilo s velkým úsilím zavést do běžného jazyka používání správného výrazu sekunda. Trvalo poměrně dlouho, než se lidé proti novému názvu oblíbeného pořadu „Branky, body, sekundy“, přestali bouřit. Po několika letech si zvykli a výraz sekunda opravdu u časových údajů téměř vymizel. Potom ale, jak se občas stává, zvítězilo pár rebelů bez příčiny, pořad byl opět přejmenován a již téměř úplně potlačená vteřina se opět ujala vedení. Podle mého názoru zbytečně. Názvy jednotek se mají používat, pokud možno, jednotně tak, aby nedocházelo k záměně. Smutná ukázka zabedněnosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..