Moje fototechnika: Fotobatoh Kata 3N1-30

Před letními prázdninami (2009) jsem si chtěl koupit nějaký batoh na svoji fototechniku. Četl jsem proto na internetu recenze a názory lidí na různé batohy. Nakonec se mi zalíbil svými možnostmi fotobatoh od firmy Kata s označením 3N1-30.

Firma Kata je známý výrobce velmi kvalitních batohů, brašen a pouzder na všechno možné (myslím, že především na digitální techniku typu kamery, fotoaparáty, notebooky atp.). Batoh byl navíc dostatečně drahý na to, aby mi bylo jasné, že bude kvalitní.

Recenze

Nebudu sem psát žádnou rozsáhlou recenzi co všechno batoh umí a má, ani žádné fotky a videa, ale pouze moje zkušenosti a názory. Recenzí, fotografií i videí se dá na internetu najít dostatek:

Nelekejte se označení 3N1-20. Jde o ten stejný batoh, jen má menší rozměry (jde hlavně o šířku batohu) než třicítka. Existuje celkem šest velikostí (viz jedenáctý snímek prezentace). V době kdy jsem ho kupoval byly jen tři velikosti (alespoň na českém trhu) 10, 20 a 30).

Moje zkušenosti

Bohužel mé zkušenosti se zakládají na ne úplně důkladném testování, protože batoh jsem nepoužíval celé léto, ale spíše selektivně kdy bylo potřeba vzít veškerou fototechniku. Byl se mnou na dovolené na Šumavě, kde jsem ho myslím nosil každý den a potom jeden celý den v Brněnské Zoo. Taky párkrát na výletech v okolí Brna.

Provedení batohu je velmi kvalitní! V dešti se nemusíte bát o svoji techniku díky nepromokavým zipům a přiložené pláštěnce. Já sice batoh v dešti neměl, ale pláštěnku díky své minimální velikosti nosím trvale s sebou.

Co se mi na batohu líbí nejvíc je, že je to v podstatě skládačka. Hlavní prostor si díky přepážkám na suchý zip můžete přizpůsobit přesně na to, co právě v batohu potřebujete. Vždy tak máte na každou věc vyhrazený prostor o velikosti té věci. Obsah se díky tomu v batohu nepřesypává ze strany na stranu. V podstatě se z něj dá poskládat i klasický batoh na výlety s trošku zvláštním bočním přístupem k věcem.

Velmi šikovná je i menší kapsa na drobnosti, která je umístěna v horní části batohu. Tam nosím obyčejně věci nesouvisející s fotografováním – jako např. vodu, jídlo, mobily atp. Zprvu jsem se obával, že se tam toho moc nevejde, ale opak je pravdou. Kapsa je poměrně objemná a jsem schopen tam při troše pořádku poskládat poměrně dost věcí (stativ Joby Gorillapod SLR-Zoom, půllitrovku vody, sváču a ještě pár drobností).

Dalším kladem batohu je velké množství různých menších kapsiček vhodných zejména na malé ploché předměty jako jsou např. filtry, dálková spoušť nebo zmíněná pláštěnka. Je dobré si pamatovat v jaké kapsičce co máte, protože tím, že jich je více, můžete např. dálkový ovladač hledat díky šacování všech kapsiček docela dlouho.

Výborné je také to, že se dá batoh nosit na x různých způsobů. Můžete jeden ramenní popruh zasunout do zadní části batohu a nosit jej šikmo přes rameno. Tento způsob mi ale úplně nesednul, takže batoh nosím na obou popruzích jako klasické batohy. Když se chci dostat do bočního prostoru, tak je zdržení naprosto minimální a navíc se takto mohu dostat do obou bočních prostorů velice rychle. Pokud bych nosil batoh na jednom popruhu, měl bych rychlý přístup pouze do jednoho boku.

Batoh se nosí dobře a nepřekáží – jeho šířka i výška je cca jako běžné batohy. Má dobře odvětranou zadní desku, která je dost tuhá – takže se záda moc nepotí.

Díky své přizpůsobivosti vnitřní části v něm mohu mít svou další menší brašnu když např. jedu na dovolenou. Výhoda je ta, že mám potom např. na chatě obě brašny a mohu si jednou vzít jen malou přes rameno a jindy celý batoh.

Abych batoh jen nechválil, tak zmíním pár věcí, které mi trošku vadí. První vlastnost, se kterou se však nedá nic dělat, je ta, že batoh je poměrně dost hluboký (myslím tím rozměr od zad do prostoru za vámi). Když mám za batohem navíc zavěšený stativ, tak musím myslet (pokud jsem mezi lidmi) na to, že pokud se chci otáčet nebo batoh sundávat, pořádný kus za mnou nikdo nesmí stát. Další věc je ta, že pokud se chcete dostat k věcem, které máte přesně uprostřed batohu, tak musíte batoh sundat a někde odložit a dost ho rozebrat. Přes boční kapsy se tam nedostanete. Přes horní to jde, ale museli byste všechny věci z této vytahat a pak ne moc pohodlně rozepnout dno. To už mi přijde lepší odepnout zadní část a otevřít, s čímž však přichází riziko, že vysypete objektivy (proto je potřeba batoh položit). Tento problém se dá dobře odstranit důkladným naplánováním při balení. Tedy to co pravděpodobně potřebovat nebudete nebo alespoň co nejméně krát a ne rychle – dát do středu. To co potřebujete rychle (DSLR) z jedné strany, další objektiv třeba z druhé a věci jako brýle a svačinu nejlépe nahoru.
Poslední věc co mi chyběla ke štěstí je držák stativu, který v době koupi batohu nebyl na českém trhu k dostání. V té době jsem si však jako správný MacGyver udělal homemade řešení, které má oproti originálnímu jednu výhodu ale i jednu nevýhodu. Funguje nicméně poměrně dobře, takže s koupí držáku od firmy Kata asi ještě počkám. Trošku mi také vadí, že batoh vypadá spíše jako školní aktovka (díky své hranatosti) než batoh, ale to je tím, že je v něm vymezen prostor, což je nutnost aby nebyla fototechnika stlačená. Plyne z toho ta zajímavost, že úplně prázdný batoh je přesně stejně velký jako úplně plný :-). Poslední nevýhoda batohu oproti některým jiným je nemožnost přenosu notebooku + fototechniky. Sice se domnívám, že bych dokázal hlavní prostor seskládat tak aby tam byl notebook i foťák, ale batoh na toto prostě není určen (pokud by to šlo, nebylo by to pohodlné a bezpečné). Pokud chcete nosit i notebook – zvolte raději jiný batoh. Já na fotovýlety notebook netahám, takže mě se tento problém netýká.

Závěr

Jak je asi z článku patrné, batoh mi velmi vyhovuje a jsem rád, že jsem ho koupil a investice rozhodně nelituji! Myslím, že ho mohu doporučit každému. Jen je potřeba se rozhodnout pro správnou velikost. Já volil největší protože nikdy nevím jakou techniku kdy dokoupím a nerad bych kupoval kvůli novému objektivu i nový batoh. Navíc pokud jej nezaplním technikou, mohu vzít více jiných věcí. Pokud o batohu uvažujete, nechte si projít hlavou i přídavný držák stativu, který dnes již bez problémů seženete.

Pokud máte nějaké dotazy co batoh má, nemá, umí nebo neumí ptejte se v komentářích – rád dotazy zodpovím. Pokud vás zajímá moje řešení upnutí stativu á la MacGyver, dejte vědět na stejném místě a mohu zkusit nějak popsat jak to mám vyřešené.

8 thoughts on “Moje fototechnika: Fotobatoh Kata 3N1-30

 1. xurbj

  Zdravím, mám drobnou otázku, nevíte jaký je rozdíl mezi batohem 3N1 a batohem 123-GO-30, taktéž od Katy? Díky moc

 2. Lukáš Francálek

  Dobrý den, to opravdu netuším. Koukal jsem na to a jediné rozdíly jsem našel:

  • různém prošití u očka na uchycení stativu
  • rozdílná orientace horního ucha na držení
  • 123-GO o cca 200g lehčí a o cca 350,- levnější

  Jinak všechno důležité mají stejné. Můžete se zkusit zeptat v nějakém fotoobchodě – někde rozdíl být musí (proč by to bylo o 200g lehčí). Ale jsem přesvědčen, že chybu neuděláte ani s jedním batohem.

  Pokud zjistíte nějaký rozdíl, budu rád, když mi sem napíšete 🙂

 3. Tauchman

  Ahoj. Taky rád fotím a uvažuji o batohu. Líbí se mi tvůj recenzovaný Kata 30 velikostně a Kata 20 zase tvarově. Opravdu ten tvar čtverce u třicítky se mi zatím nezamlouvá. Neměl by jsi prosím foto toho batohu na zádech nebo jiné, protože v reálu jsem ho neviděl. Díky Tauchman

  1. Lukáš Francálek Autor příspěvku

   Ahoj,
   na odkazech uvedených v mém článku jsou fotky a videa batohu 3N1-20, který je velmi podobný třicítce, jen o něco užší. Takže si myslím, že s tou třicítkou budeš vypadat velmi podobně jako s dvacítkou.
   Tady jsem našel ukázku batohu 3N1-33 (což je nástupce třicítky) a řekl bych, že ten má rozměry třicítky. Takže to by měla být fotka, kterou hledáš.
   Pokud Ti jde o to, jak budeš působit na okolí, tak taky záleží na Tvé postavě. Pokud jsi drobnější, tak s tou třicítkou by jsi mohl vypadat výrazněji. Ale tím bych si nelámal hlavu – vybírej podle vybavení. Pokud se bojíš, že by dvacítka nemusela někdy stačit, tak doporučuji tu třicítku. Já tam mám kompletní fotovýbavu a ještě docela dost dalších věcí jako je deštník, svačina, telefony, vysílačky atp. Batoh se přes jeho velikost nosí dobře. Já jsem menší postavy (mám cca 173 cm) a nepřipadám si s ním nijak blbě – hlavně když mám i stativ, kdy je pak okolí jasné, že to je speciální fotobatoh.

 4. Lukáš Fibrich

  Dobrý den,
  moc dobře napsaná recenze! Mám Katu 3n1-20 už dva roky, slouží mi výborně. Bohužel, držák na stativ STH-3N1 se mi dnes už nedaří sehnat. Prosím, můžete nějak popsat vaše řešení držáku? Díky LF

  1. Lukáš Francálek Autor příspěvku

   Zdá se, že Kata Tripod Holder už se skutečně v ČR sehnat nedá 🙁
   Já jsem to řešil hodně provizorně, ale bohužel to není univerzální řešení. Já mám ke stativu i pouzdro s popruhem. Takže stativ je v pouzdře a jeho popruh je protažen tím poutkem uprostřed batohu nahoře a potom ještě okem ve kterém je uchycen jeden popruh batohu.
   Takže stativ není ani upevněn pevně a svisle jako s originálním Tripod Holderem, ale spíš jen visí úhlopříčně přes záda batohu.
   Mohu se to pokusit lépe popsat nebo nafotit, ale obávám se, že už jen fakt, že máte 20ku a ne 30ku by mohl stejný způsob uchycení znemožňovat. Stejně tak byste musel mít velikostně stejné pouzdro na stativ a stejný systém popruhů.
   Ale když se podíváte na fotky nebo video originálního Tripod Holderu, tak si myslím, že s trochou šikovnosti určitě něco alespoň tak provizoního jako mám já vymyslíte taky 🙂

   Jedno video je například zde: Kata Tripod Holder

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..